Meyve ve Sebze Depolamada Ozon Kullanımı

Meyve ve sebzelerin muhafaza edilmeleri sonucu, organizmaların çoğalmaları ve hayati faaliyetleri en az düzeye indirilmektedir. Ozonlama tekniği soğuk hava depolarında da kullanılmaktadır. Ortamda bulunan toz taneleri çeşitli büyüklükte olmaktadır. Tanecik büyüdükçe, yer çekimi ile düşer. Oysa çok küçük tanecikler havada yüzer durumdadır. Bu büyüklükteki tanecikler, üzerinde mikrop barındırır. Açık havada çok düşükte olsa bulunan ozon, bu tanecikleri birleştirerek çökmesini sağlar. Kapalı mekânlarda ozon hiç bulunmadığı için bu işlem meydana gelmez

Ozon yapay olarak üretilip ortama verildiğinde bu taneciklerin çökmesi sağlanabilir. Uygun şartlar altında meyve ve sebzelerin soğukta muhafazası birkaç günden 5-6 aya kadar değişebilmekte, muhafaza süresini soğuk deponun sıcaklık derecesi ile nisbi nemi büyük ölçüde etkilemektedir.

Havada Ozon

Soğutucu depolama odasındaki havada bulunan ozon gazı ürün üzerindeki organizmaların büyümesini önemli ölçüde geciktirir. Sadece havadaki küf ve bakterileri değil ürünün üzerinde bulunanları da yok eder.

Ozon depoda bulunan tüm ürünlerin ömrünü uzatır.

Soğutucu depolarda portakal gibi meyveler ağırlık kaybı yaşarlar, ozon kullanımında ise ürünün yaşlanması ve ağırlığını kaybetmesi engellenir.

Birçok araştırma meyve ve sebzelerde ozon kullanımının en etkili ve sağlıklı yöntem olduğunu söylemektedir. Kendi alanınızdaki ozon kullanımı ile ilgili lütfen bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Her sektöre ve firma kapasitesine göre ozon sistemleri üretmekteyiz.

Sallie bought a darling winnie-the-pooh mobile to hang buy college dissertation owl papers above the baby’s bed