Süt Ürünleri

Ozonun, büyük baş hayvancılıkta kullanımı genel olarak süt üretiminde yer bulmaktadır.

Süt ve süt ürünleri üretiminde temizlik ve hijyen, gerek ürün kalitesi gerekse ürün kayıpları açısından son derece önemlidir. Süt sağım makineleri, süt sağım sistemleri, süt soğutma tanklarının bakım ve temizliği bu bakımdan önem kazanmaktadır. Sağım sistemlerinin, tankların etkili bir şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Süt kalıntılarının kalması, mikroorganizmaların beslenmesi ve yaşaması için uygun ortam oluşturur. Buda hijyen açısından kötü bir durum olmaktadır.

Asit ve Kostik yıkama işlemlerinden sonra, mikroorganizmaların giderilmesi için dezenfektanlar kullanılır. Bunlar çoğu zaman klor içerikli dezenfektanlar olmaktadır, ancak klor organik asitlerle birleşerek trihalometanlar gibi zararlı toksik yan ürünler oluşturmaktadır. Ozonlu su kullanımı kesin hijyen sağlar ve zararlı yan ürünler oluşturmaz.

Süt sağım sistemleri ve tanklarında, paslanmaz yüzeyler üzerinde oluşan Biofilm tabakası, süt ve süt ürünlerinin kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir unsurdur. Biofilm tabakası, bakterilerin bir arada toplanması ve yüzeye yapışarak burada gelişme ortamı bulmasıyla oluşur.

Kostik ve Asit yıkama aşamaları, genelde mekanik temizlik yapmakta ve Biofilm tabakasını giderememektedir. Bu da sütün bakteri sayısının yükselmesine sebep olmaktadır.

Ozonist; Salmonella, Bacillus cereus, Pseudomonas flourescens ve Alceligenes feacelis gibi süt ve süt ürünleri üretiminde sık rastlanır ve pek çok mikroorganizmaya karşı çok etkilidir ve kesin çözüm sağlar. 0,5 ppm konsantrasyonundaki ozonlu su, bu patojenleri kolaylıkla yok etmekte ve biofilm tabakasının giderilmesini sağlamaktadır.

Ozon soğuk suya emdirilerek kullanılır. Hazırlanan ozonlu su, diğer dezenfektanlar gibi bakiye bırakmaz, durulama derdi yoktur. Doğaldır, çevreye kesinlikle zarar vermez.